· 

Pożyczki Chwilówki typu Vivus Wonga, a ustawa antylichwiarska

Dużo się o tym słyszy, ale nigdy się za bardzo nie interesowałem tematem. Teraz mnie tak naszło, bo zlikwidowałem linię kredytową do konta (limit odnawialny) ze względu na opłaty, według mnie absurdalne, jakie mój bank sobie naliczał między inny za odnowienie kredytu na kolejny rok. Z ciekawości wiedząc, że na pewno jest drogo, postanowiłem sobie zerknąć na ofertę chwilówek. Porovidenty sobie darowałem i sprawdziłem inne mocno reklamowane pożyczki typu Vivus, Wonga.

Dają niby pierwszą pożyczkę gratis. Poza Vivus i Wonga oczywiście jest jeszcze cała masa takich firm, tylko nieco mniej znanych. Nie wiem czy nie ma tam ukrytych opłat jakichś, ale nawet w to nie wnikam, za to ku mojemu zdziwieniu (mimo że byłem nastawiony na to że jest drogo) widzę, że za 7 dni  przedłużenia (nie opóźnienia spłaty), ale przedłużenia okresu spłaty Vivus sobie liczy ponad 150 zł przy pożyczce 1600 zł. To już jest prawie 10% za 7 dni. Do tego RRSO jest w zależności od okresu spłaty w setkach lub nawet w tysiącach procent. RRSO - czyli rzeczywista roczna stopa procentowa. Nie wnikam nawet ile tam jest jeszcze innych opłat, których nie widać na głównej stronie serwisu internetowego. Jak ktoś nie spłaci takiej pożyczki to ma przechlapane. Po prostu recepta na spiralę zadłużenia.

Podobno te pierwsze pożyczki rzeczywiście są darmowe i niby nie ma tam ukrytych opłat. Tak przynajmniej piszą ludzie w Internecie. Sam nie wiem, bo nie brałem. To znaczy, z tego co przeczytałem to w Vivus jest darmowa, a w Wonga za 10zł. Jednak jak się ich nie spłaci w terminie to opłaty i procenty już robią się olbrzymie. Te darmowe pierwsze pożyczki mają zapewne przyciągnąć klienta, który później będzie płacił i płacił, bo kto pożycza pieniądze? Ten kto ich nie ma. Ten kto ma, nie pożycza.

Niby każdy ma głowę na karku i wie co robi, ale kto pożycza pieniądze - ktoś kto nie ma. Ten co ma nie pożyczka. Ostatnio widziałem program w TV o grupie wsparcia dla osób zadłużonych coś jak AA dla dłużników, a jest ich bardzo dużo.

W Polsce jest ustawa antylichwiarska. Nie znam prawa dokładnie, ale zastanawia mnie jak to możliwe, że ktoś pożycza pieniądze na tak wysoki procent??

 

 

Źródła:

1. Pierwsza pożyczka Wonga: https://antyhaczyk.blogspot.com/2015/03/wonga-pozyczki-opinie-internetowe.html + Opinie o Wonga

Write a comment

Comments: 2
  • #1

    Marek (Tuesday, 06 March 2018 09:14)

    Takie pożyczki lepiej omijać z daleka

  • #2

    Artur (Friday, 23 March 2018 13:00)

    Wszystko jest w umowach i ludzie wiedzą na jaki procent pożyczają